• deneme

TEOG Hazırlık Programı

TEOG sınavı kaldırıldı. Liseye yerleştirmede yeni bir yol haritası var artık. Gelin birlikte öncesi ve sonrasını irdeleyelim. 

2013 yılında yapılan değişiklik ile getirilen TEOG sınavı ortaokuldan liseye geçişin tek yolu olarak 4 yıl kullanıldı. Tüm devlet okulları, özel okullar ve özel yabancı okullar TEOG’dan gelen sonuçlar ile öğrenci kabul ettiler. MEB tarafından alınan karar ile TEOG sınavı Eylül ayı sonunda kaldırıldı. TEOG ile yerleştirme olmayacağına göre yenilen sistem ile 8. Sınıf öğrencileri üst eğitim kurumuna nasıl geçilecek? 

Öncelikle liselerimizi artık üç grupta değerlendireceğiz. 

Özellikli Devlet Liseleri (Galatasaray Lisesi, İstanbul Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi gibi)

Özel Liseler ve Özel Yabancı Liseler ( Robert Lisesi, Üsküdar Amerikan Lisesi gibi)

Diğer Liseler (Kalan tüm devlet liseleri)

Bu üç grup okula yerleşim farklı yollar ile olacak. Şimdi bu maddeleri inceleyelim;

Özellikli Devlet Liseleri: Özellikli devlet liseleri için Süreç İzleme ve Değerlendirme yapılacak. Bu da bize gösteriyor ki akademik başarı ve sosyal gelişimleri değerlendirilen öğrencilerin %5’lik grubu bir merkezi sınava yönlendirilecek. Öngörülen bu sınavdan alınan %70 ile ortaokul performansının %30’u kullanılarak elde edilen yeni puan ile öğrenci tercihine göre merkezi yerleştirmede kullanılacak. Ortaokul performans puanı hesaplanması yaklaşık olarak aşağıdaki gibi tasarlanıyor.  

Özel Liseler ve Özel Yabancı Liseler: Ekim ayı itibarıyla belirsizlik yaşadığımız yer bu lise grubudur. Henüz Özel Okullar Birliği veya Özel Okul Yönetimleri hangi yöntemle öğrenci alacakları konusunda bir açıklama yapmadı. Görünen bir “Özel Okullar” sınavı yapacakları. Belirsiz olan ise bu sınav ile hangi liselerini öğrenci kabul edeceği. Ayrı bir seçenek ise her lisenin kendi sınavını yapması, görünüşte uygulaması kolay gibi gelse de öğrenci ve veli üzerinde ciddi bir baskı oluşturacaktır. 

Diğer Liseler: Özellikli devlet liseleri ve özel okulları tercih etmeyen %95’lik dilimdeki devlet okulu öğrencileri ise adrese dayalı tercih sistemine göre kendi bulunduğu eğitim bölgesinde üç farklı okul tercih edecek. İstek sırası ve okul kontenjanına göre merkezi sistem ile yerleştirme yapılacak. Eğer okul kontenjanın üzerinde talep oluşursa sıralama Ortaokul Performans Puanına göre düzenlenip kalan öğrenciler yakındaki başka bir okula yönlendirilecek.

 

Yukarda kısaca irdelediğimizi yeni yerleştirme sisteminin taslağı teorik olarak kolay uygulanabilir gibi görünse de pratikte büyük sorunlar çıkarabilir. Özellikli Devlet Liseleri’nin yerleşiminde bu sınava girecek öğrencilerin %5’lik dilime girmesi tartışma konusu olacaktır. Her sistem değişikliğinde olduğu gibi bu yeni sistemde de ilk yıl yaşanan sıkıntılar ne yazık ki öğrencileri olumsuz etkileyecek. Umuyoruz bu sistemi uzun yıllar değiştirmeden kullanalım.

 

Melih Ertunç 

                 ide okulları  Akademik Koortinatörü

   Matematik Öğretmeni

ide iso
ide meb

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin.

E-BÜLTEN

Duyuru, haber ve aylık bültenlerimize abone olmak için e-posta adresinizi giriniz.

Kısıklı Mahallesi Alemdağ Cad.
No: 70/72 Çamlıca/Üsküdar/İstanbul

444 60 30

info@ide.k12.tr