ide BLOG
ide a
BURSLULUK SINAVI
ÖN KAYIT

ide’de Salı Ebeveyn Buluşmaları  

ide’de Salı Ebeveyn Buluşmaları  

ide’de Salı Ebeveyn Buluşmaları  

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü olarak velilerimize yönelik sekiz haftalık” Salı Ebeveyn Buluşmaları” adını verdiğimiz bir seminer dizisi hazırladık.

“Salı Ebeveyn Buluşmalarında” aralık ayı boyunca her hafta yeni bir konuyu ele alarak velilerimizle iletişim sürecimizi ve paylaşımımızı arttırarak sorularımıza cevaplar aradık. Örneğin; ”Psikolojik Dayanıklılık” konusuyla beklenmeyen olay ve durumlarla baş edebilmeyi, Teknoloji Çağında Ebeveynlik" konusuyla teknoloji ile iç içe olduğumuz bu dönemde çocuklarımıza ve ebeveynlere etkilerini konuştuk. “Çocuklarda Korku ve Kaygı’’ konusuyla içinde bulunduğumuz dönemin hassasiyetini tüm incelikleriyle masaya yatırdık. "Pozitif Ebeveynlik" konusuna odaklanarak pozitif ebeveyn nasıl olur? sorusuna yanıt aradık. ’’Mutlu Çocuk” konu başlığıyla Geleceğin mutlu yetişkinleri için bugünden mutlu çocukların yetişmesinin önemini ve daha birçok konuyu ele aldığımız buluşmalarımız tüm velilerimizin katılımlarıyla keyifli sohbetlere dönüştü.

“Salı Ebeveyn Buluşmalarımızda” ocak ayında ise "Değişmeyen Rolümüz, Ebeveynliğimiz" konu başlığıyla devam etti. Hayat boyu süren en önemli rolümüz olan ebeveynlik üzerine birlikte tartışarak dayanıklılığımızı ve pozitif bakış açımızı artırmaya çalıştık. Ocak ayının ikinci haftası “Ebeveynliğe Dijital Bakış” konusuna dikkat çekmeye çalıştık. Anne ve babalarımızdan Black Mirror dizisinin "Arkangel" isimli bölümünü izleyerek programımıza katılmasını istedik ve bölümün içerdiği konu üzerinden bir söyleşi ortamı kurarak ve içinde yaşadığımız bu dijital çağda çocuklarımıza olan sorumluluklarımızı konuştuk. Üçüncü hafta ise konumuz "Stresi yönetebilmek” oldu, çocuklarımız içinde bulunduğumuz yüzyılda çok yönlü olmayı öğrenirken diğer yandan dersler, sosyal hayat ve yaşlarının getirdikleriyle baş etmeye çalışıyorlar. Bu yolda şimdiden yapılması gerekenleri, stresi tanımayı ve onu yönetebilmeyi konuşarak çözümler ürettik.

ide Ebeveyn Buluşmalarımıza katılarak öğrenme yolculuğunda bizlere eşlik eden tüm velilerimize teşekkür ederiz.