ide BLOG
ide a
KABUL SINAVI
ÖN KAYIT

METAVERSE TEKNOLOJİSİ İDE İLE BULUŞTU: “ideverse”

METAVERSE TEKNOLOJİSİ İDE İLE BULUŞTU: “ideverse”

ide okulları 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı metaverse teknolojisiyle kutladı. Okulun Bilişim ve Eğitim Teknolojileri bölümü ile 8’inci sınıf öğrencilerinin hayata geçirdiği ‘ideverse’ yeni teknolojileri eğitim ortamına entegre etmeyi amaçlıyor. Hayata geçirilen platform kapsamında güncel teknolojilerin gelişimini takip etmek ve yeni teknolojilerin öğrenciler tarafından araştırılıp kullanılması hedefleniyor.

Bilişim ve Eğitim Teknolojileri bölümü ile 8’inci sınıf öğrencilerinden oluşan 6 kişilik ekip tarafından hayata geçirilen ‘ideverse’ platformu, farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin ortak bir zeminde sürece dahil olmasıyla hayata geçirildi. Öğrencilerin geri bildirimleriyle şekillenen platform, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenini online dünyaya taşıdı. Projenin geliştirilerek sürdürüleceğini aktaran ide okulları Bilişim ve Eğitim Teknolojileri bölümü üyeleri, “Online eğitimin hayatımıza girdiği pandemi dönemi ile ideverse dünyasının birçok açıdan okulumuza ve öğrencilerimize farklı kazanımlar sağlayacağını düşünüyoruz. Ayrıca ilerleyen dönemlerde farklı projeler ile ilk adımını attığımız projemiz öğrencilerimiz tarafından daha da geliştirilerek ilerleyecektir” açıklamasında bulundu.

23 NİSAN KUTLAMALARI DİJİTAL DÜNYAYA TAŞINDI

Hayata geçirilen projeyle ortak çalışma, etkileşim, iletişim becerileri, yaratıcı düşünme gibi farklı kazanımların öğrencilere aktarılması hedeflendi. Gerçekleştirilen etkinlik kapsamında açıklamada bulunan proje yetkilileri, “Öğrencilerimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı töreni için ideverse dünyasına girdiklerinde, o an sanki okuldaymış gibi gezebilecek, sınıflara girebilecek, bahçeye çıkabilecekler. ide Sanat Galerisi’nde Görsel Sanatlar dersinde yapmış oldukları resimlerden oluşan sergiyi gezebilecekler. Okul ortamının herkes tarafından online görüntülenebilmesini sağlayabilecek, öğrenci ve öğretmenlerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Töreni için hazırladığı şiir, koro, müzik gibi performanslarını izleyebilecekler. Törenin sonunda, ide’nin altı kişilik teknoloji takımı öğrencileri tarafından oluşturulan dört farklı etkinlik alanında öğrencilerimiz eğlenerek zaman geçirebilecekler” ifadelerine yer verildi.

YENİ NESİL BAYRAM

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile metaverse dünyasına ilk adımını atan ide okulları, ikinci aşamada ise online sınıflarda eğitim sürecini başlatmayı hedefliyor. Okulun Bilişim ve Eğitim Teknolojileri bölümü çalışanlarının ‘yeni nesil bayram’ olarak isimlendirdiği etkinliğe ilişkin açıklamasında şu ifadelere de yer verildi:

Tüm öğrencilerimizin online olarak katılacağı bu “yeni nesil bayram” deneyiminde törenlerin ve etkinliklerin bambaşka bir evrende gerçekleşebileceğini görmenin ilham verici bir deneyim olacağını düşünüyoruz. ide okulları olarak, yarının yetkinliklerini kazandırma hedefimizde yeni nesil teknolojileri ve uygulamaları takip ederken, farklı yaş gruplarındaki öğrencilerin bir arada çalışması, teknolojinin yeni imkân ve olanaklarının öğrenciler tarafından araştırılarak kullanılabilmesi ve k12 düzeyindeki tüm öğrenci, veli, öğretmenlerin kolayca kullanabilecekleri altyapıların oluşturulmasını hedefleyerek yeni projeler üretmeye devam edeceğiz.”